Description
| Image Sensor | 1/3 |
| Minimum Illumination | Color : 0.01 lux@F2.0, AGC ON, B/W : 0 lux with IR |
| Effective Pixels | 2.4MP (1920 x 1080) |
| White Balance | Auto / Manual |
| Lens Type | Fixed Lens |
| Gain Control (AGC) | Auto |
| Lens | 3.6mm Fixed Lens |
| Back Light Compensation | DWDR |
| Noise Reduction | 3D DNR |
| Day/Night | Support |
| IR Number | IR LED: 42µ x 2PCS |
| Power Source | DC12V±10%, 500mA |
| Weatherproof Standard | IP66 |
| Operating Temperature | –40 °C to +60 °C (–40 °F to +140 °F) |
| Operating Humidity | <95% (RH), non-condensing |
| Storage Temperature | -20°C~ +60°C |
| Storage Humidity | <95% (RH), non-condensing |
| Dimension | 169 mm x 67.5 mm x 70 mm |
| Casing | Metal |
| Weight | 0.500 Kg |
image and description courtesy:- CP Plus


![CP Plus CP-URC-TC24Pl3C-l-V2 illumax 2.4MP Bullet Outdoor Camera [Color Night Vision + Built-in Audio MIC + Smart Dual Light + Motion Detection]](https://i0.wp.com/spyroo.com/wp-content/uploads/2025/10/5a5c0312-1ef9-4e57-affe-c40d5d121eae.jpg?fit=400%2C520&ssl=1)



Reviews
There are no reviews yet.