Description
| Image Sensor | 1/2.8” 2.4MP CMOS Image Sensor (0.9071 centimetres) |
| Minimum Illumination | 0.005Lux/F1.3, 30IRE, 0Lux IR on |
| Shutter Speed | PAL: 1/4s~1/100000s NTSC: 1/3s~1/100000s |
| White Balance | Auto / Manual |
| Gain Control (AGC) | Auto/Manual |
| Lens | 2.7-13.5mm Varifocal Lens |
| Back Light Compensation | BLC / HLC / WDR(120dB) |
| Angle of View | H: 102°~29° |
| Video Streaming | 25/30fps@2.4MP, 25/30fps@720P |
| Video Output | 1-channel BNC high definition video output / CVBS video output (Can switch) |
| ICR | Auto (ICR) / Manual |
| OSD Menu | Multi-language |
| IR | IR Range of 30 Mtr., Smart IR |
| Operating Temperature | -40°C ~ +60°C (-40°F ~ +140°F) |
| Operating Humidity | Less than 90% RH |
| Power Source | 12V DC ±25% |
| Power Consumption | Max 5.4W (12V DC, IR on) |
| Weatherproof Standard | IP67 |
| Dimension | 122mm×88.9mm |
| Weight | 0.47kg |
image and description courtesy:- CP Plus



![CP Plus CP-URC-TC24Pl3C-l-V2 illumax 2.4MP Bullet Outdoor Camera [Color Night Vision + Built-in Audio MIC + Smart Dual Light + Motion Detection]](https://i0.wp.com/spyroo.com/wp-content/uploads/2025/10/5a5c0312-1ef9-4e57-affe-c40d5d121eae.jpg?fit=400%2C520&ssl=1)


Reviews
There are no reviews yet.